Jump to content
Sign in to follow this  
Sobtainer

Awaria

Recommended Posts

Panowie help. 

 

Uruchomiłem dzisiaj kompa pojawił się system. Odpaliłem net, wowa, dałem alt+tab i czytałem newsy. Komp się zawiesił, pojawił się 2 tonowy pisk w głośnikach, przycisk reset w ogóle nie reagował. 

 

Co zrobiłem dalej bo komp się odpala wentylatory działają natomiast obraz jest czarny, dioda od monitora mruga i stoii. 

 

1. Wyciągnąłem kartę graficzną i podpiąłem pod zintegrowana 

2. Zamieniłem kości ram raz jedną raz drugą 

 

Po włączeniu komputera klawiatura i myszka się nie podswietlają. 

 

Jakieś rady co mogę zrobić? Płyta główna to z170 pro gaming od Asusa. Zasilacz bequiet. Z komputerem żadnego takiego cyrku nigdy nie miałem. Mam go 2,5 roku więc płyta jeszcze na gwarancji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi to śmierdzi mostkiem północnym. Głupio to zabrzmi, ale jak poczułeś dziwny zapach to ja bym "obwąchał" po prostu wszystkie podzespoły :) popatrz na mobo czy nie ma jakiś czarnych kresek na pcb, z jednej i z drugiej strony. Początkowo to wyglądało na jakieś dumpy lub nawet grafa ale jak ci nie reaguje przycisk resetu czy peryferia nie dostają zasilania to raczej bym jednak mobo obstawiał. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest spalony styk na jednej kości RAM, mam 2x8GB HyperX Black Fury. Nie mam pojęcia co się stało, 2,5 roku tego ramu nie ruszałem, może dzisiaj z samego rana jak zacząłem kombinować go źle wsadziłem przy tym wkurwieniu? :) załamka stary. Za chuja mi nie uznają gwarancji na to.  

 

Najlepsze jest to, że zamieniłem slotami RAM nie wkładając już tego z rozjebanym stykiem i komputer odpalił. Czyli przyczyną od samego początku był jeden z kanałów RAM. 

 

@Szmerspójrz proszę na zdjęcie kanału. Zaznaczyłem strzałkami takie jakby wylane plamy czegoś. To jest normalne? chyba nie... 

 

 

2018-07-22 09.52.07.jpg

2018-07-22 19.24.10.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie sam montaż pamięci nie ma znaczenia. Źle nie jesteś w stanie wsadzić a jak nie spinujesz całej kości to kontroler jej nie przeczyta i nie poda zadnego napięcia. Wiec obstawiam że albo wyjebało się coś na mostku pólnocnym i akurat slotowi pamięci randomowo się dostało, albo kontroler z jakiegoś powodu podał zdecydowanie za duże napięcie. 

 

Uważam że mobo jest jak najbardziej do reklamacji. 

 

Sama kość prawdopodobnie pierdlonięta. A nawet jak nie to ja bym jej już w zdrowy slot nie pakował nigdy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety le mogłem odwrotnie wsadzić. Robiłem to na podłodze z kapciem w ryju i 1szym łykiem kawy z rana. 

 

Teraz co ja mam w sklepie powiedzieć. Zwalą teraz winę na mnie nawet jak to się stało po awarii tego napięcia. Czuję wydatek na kolejną płytę... Ponad 2 lata kurwa nic się nie działo. Mam nauczkę że takie rzeczy robi się na spokojnie. 

Trudno, postaram się w sklepie wytłumaczyć wszystko może się jakoś uda. A wysyłając do Asusa powiedzą im że się kość spaliła. Asus na pewno nie będzie chciał jej oglądać. 

orca-image--1092328317.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale poczekaj, te ramy nie są wsadzone przecież w slot. One tylko wiszą na zaczepach, styki w ogóle w slocie nie siedzą (z tego co widzę na zdjęciach). Nie ma prawa się z nimi nic stać. Ludzie bardzo często odwrotnie je wkładają, nie zauważą że nie siedzi w slocie i po prostu płyta tego nie widzi. Nawet jakbyś próbował kliknąć zapięcie to pamięć ci się przechyli, a samego zapięcia i tak nie powinieneś zapiąć, od tego są te noche na ramkach.

 

A z tego co zrozumiałem to Ci się coś stało zanim pamięci zamieniałeś? Komp mógł Ci odpalić ale jeżeli faktycznie coś trzaska po mostku północnym to zaraz przy większych obciążeniach może Ci palić kolejne podzespoły. Co do samej cieczy, czy przypadkiem nie pierdolnął Ci jakiś kondensator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja nowa teoria, jakbyś zdjął radiatory z tej pamięci... bo się zastanawiam czy nie stopiło Ci thermal padów? Bo trochę to wygląda jakby coś ciekło Ci z pod radiatora z RAMu. I wtedy, może tak być że to się dostało w piny i mogło coś się popierdolić. Taka luźna teoria ale znalazłem kilka takich przypadków w necie.

 

Tak czy owak, na początku musiało pójść jakieś spięcie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoria 2: bo tak siedzimy z Fobarem i oglądamy te zdjęcia. Czy ta kość pamięci nie zaczęła się wcześniej topić? bo mam strasznie dużo takiego żółtego syfu tam, tak jakby pcb kości się topiło. I mogło w końcu zalać styki i stąd Ci komp nie odpalił. A potem nawet jak wmontowałeś odwrotnie, sama kość nie weszła ale poszło jakieś zwarcie na pinie gdzie tego syfu było najwięcej i spaliło pina na samej kości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma co gdybać, jutro idę do sklepu. Teorii masz tyle ile ja mam :) na pewno coś było nie tak i to że się teraz uruchomił nie ma żadnego znaczenia. Przekażę wszystko w sklepie. 

 

Co do kości spalonej. Na zdjęciu pokazałem po prostu ze moglem go źle wsadzić bo kość nie jest symetryczna i jedna część jest dłuższą od drugiej. Pin czyli styk jest spalony od odwrotnej strony czyli na 100% źle wsadziłem kość testując pokeli komponenty, nadpalony jest również slot w płycie w tym miejscu.

Teraz pytanie jak to odbiorą w sklepie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Się śmiejcie, ale jak uznają że to moja wina to będę 900PLN w plecy. Płyta + 1 kość RAM. Dalej nic nie wiem, nie dzwonią :< a premiera dodatku za 20 dni. Rozjebie mnie jak do tego czasu nie będę miał komputera :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

z170 pro gaming kosztuje na allegro 370PLN bez maskownicy, nówka na morele 600. Prawdopodobnie kupię taką na allegro jak mi nie uznają reklamacji. 

 

A z jedną kością na razie sobie dam spokój, 8GB wystarczy a za miesiąc dokupię po prostu. Innego wyjścia nie mam. 

 

@SzmerTy bodajże jakiś czas temu chciałeś sprzedać jakiś RAM jak dobrze pamiętam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ja te swoje stare sprzedałem, AAAALE. Planowałem też sprzedać te swoje LEDowe. To jest 2x8GB, 3000Mhz, CL15 Vengeance LED Czarne. Można się dogadać. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok komp odebrany. 

 

Sprawa wygląda tak. Nic się nie stało, pamięć jest zeszlifowana przewodność prądu jest. Nic się nie uszkodziło.

Ziomeczki od 9 rano testowali i nic się nie stało. 

 

Temat zamknięty, mam nadzieję że nic się nie będzie działo w najbliższej przyszłości. 

 

Dlaczego się w ogóle zawiesił na początku? Prawdopodobnie któraś z kości się wysunęła. Tydzień temu sprzątałem w środku i być może coś poluzowałem. 

Osobiście nie wiem jak w środku wszystko teraz wygląda bo na przepustkę w pracy pojechałem go odebrać. Wieczorem zobaczę. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No wiesz, coś tam jednak się stało, oby nie wyskoczyło nic w przyszłości. Dla pewności popatrz w wolnej chwili na napięcia i pobór mocy DRAM. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, fobar napisał:

RAM z czarnej listy. Zamykam temat.

 

No ziomek, dawno tak wyczerpującej wypowiedzi nie czytałem 😆

 

A tematu nie możesz zamknąć bo nie masz moderatora! (nie dam i chói!!!)

hue hue hue hue hue (wyobraźcie sobie że czyta to Ivona) hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue hue 

 

Fobar, no czo ty?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...