Skocz do zawartości

Wentylator z Karty Graficznej się ledwo kręci


Ayliene

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, 

może ktoś akurat miał podobny problem albo jest obcykany, mam kartę Gigabyte GTX 970 Windforce 3X od 4 lat czyli już dawno gwarancja minęła i jak to bywa, jeden z wiatraczków ledwo się kręci , jak go tykam palcem to nie "śmiga" tak jak reszta ,  chyba wina łożyska, jak jest pod obciążeniem to coś tam się kręci ale powiedzmy 50% mocy pozostałych 2. 

Czy ktoś zna stronę z zamiennikami takich wiatraków ? Bo teoretycznie widzę na alliexpress jakieś pasujące ale czort wie co z tego przyjdzie, na allegro niby jest 1 aukcja ale 120 zl za 3 takie a ja chciałbym jeden , ewentualnie czy ktoś dałoby się go jakoś "odnowić" jakimiś smarami czy takimi < pomysł wyczytałem na necie.

Druga sprawa mam strasznie starą obudowę , która nie ma wbudowanego chłodzenia , czy jakbym kupił takie pudło z 3 wentylatorami to czy pomimo wady tego wiatraka odczułbym różnicę , czy raczej koniecznie wiatraczek do naprawy/wymiany bo może zepsuć całą grafikę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zamiennikami to jest tak... że nie wiadomo jak jest :P Raczej szukałbym całego bracketa z wiatrakami zdemontowanego z innej karty. A najlepiej cały block wraz z radiatorem. Dokupić do tego thermal pady i wymienić wszystko. Po 4 latach obecne thermal pady i tak już nie żyją. Popytałbym na forach, popytałbym mniejszych sklepów komputerowych (szczególnie działających na allegro), popytałbym też większych serwisów, które zajmują się naprawą kompów. Przetrzepałbym też olx czy allegro. Brałbym pod uwagę też używane (uszkodzone) karty, nie starsze niż 2 lata, z których możemy zdemontować sprawne chłodzenie. 

 

Co do obudowy...  obudowa to absolutnie najważniejszy element chłodzenia podzespołów. Więc jak obecnie nie masz żadnej wentylacji, to trochę mordujesz podzespoły. Zdecydowanie kupić jakąś podstawową budę, nawet jakieś SilentiumPC czy coś, 2 wiatraki z przodu, jeden z tyłu. Uważam że o wiele ważniejsza jest tutaj buda niż wiatraczek na karcie graficznej. Grafika wydziela najwięcej ciepła w obudowie, w zasadzie żaden system montowany na kartach (poza wodą) nie odprowadza ciepła tylko je rozprasza. Wszystko zostaje w budzie i karta Ci się smaży. Więc tak, na zmianie obudowy odczujesz bardzo dużą różnicę. 

 

4 lata to już nie mało dla karty. Ja bym zrobił w tej kolejności:

 

1. Zakup nowej obudowy z 2 wiatrakami z przodu, jednym z tyłu

2. Oddać do naprawy wiatrak / zakupić używany bracket z wiatrakami / kupić cały block chłodzenia do tej karty (nawet używany, nie starszy niż 2 lata)

3. Zakupić thermal pady dla tej karty 

4. Rozmontować obecną kartę, wyczyścić, wymienić thermal pady, zamontować nowe/sprawne chłodzenie

 

O ile samo GPU nie zdechnie, to jeszcze kilka lat powinna pośmigać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną wypowiedź !

     Właśnie od kilku dni chodziłem i tak z zamiarem wymiany obudowy, znalazłem coś takiego https://www.x-kom.pl/p/381992-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg4t-pure-black.html i chyba sobie zakupię , przekonują te 3 wentylatory w zestawie a na droższe ogranicza mnie budżet. Co do wymiany całego chłodzenia , oprócz poszukiwań używanych, znalazłem https://www.morele.net/chlodzenie-arctic-accelero-xtreme-iii-s0924-539179/ droga opcja , ale w ostateczności z braku laku może się nada, żeby uratować to co jest ile się da, choć za niedługo ta karta moja to już kompletny śmieć będzie i można będzie kupić coś sensowniejszego w małym budżecie więc raczej trochę bezsens płacić za tyle. 

       Apropo wymiany chłodzenia , mogę kupić nawet używane z innych modeli? typu 2 wiatraki z wersji MSI itp. czy to musi być konkretnie 3 wiatrakowa wersja taka jak np. w G1 gaming czy typowo z mojego modelu? Ja raczej i tak nie będę tego robić sam bo mam dwie lewe ręce , ale byłem w jednym z mniejszych serwisów i gość mnie zbył bo nie mógł znaleźć wentylatora i polecał zamontowanie osobnego na trytytki. W ogóle nie podniósł tematu renowacji tego co jest.

Jeszcze raz dzięki za pomoc!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do arctica, ta wersja III nie wiem czy jest kompatybilna z Twoją kartą, "czwórka" chyba byłbaby ok:

 

https://www.morele.net/chlodzenie-arctic-accelero-xtreme-iv-vga-cooler-dcaco-v800001-gba-01-629003/

 

Z kartami właśnie to jest właśnie o tyle problem, że ciężko coś zaplanować. Nawet po wymianie chłodzenia nie masz pewności czy karta długo pożyje. Dodatkowo, budżetowe karty z serii 2XXX wciągają nosem 970tke. Tu Ci nie pomogę, to jest kwestia już TWOJEGO portfela. Gdyby chodziło o mnie, brałbym nową kartę... no ale to opinia gościa, który może sobie kupić kilka takich, powiedzmy 2060'tek czy 2070tek, bez większego problemu... a to Twoja kasa, więc musisz to samemu przemyśleć. Prawda jest jednak taka, że sprzęty gamingowe nie żyją długo. Właśnie 4-5 lat to jest max. Potem zaczyna się wszystko sypać. Dyski czy karty gpu lecą jako pierwsze, potem MOBO, na końcu procki i RAM... te ostatnie niby mogą żyć wiecznie, ale te po 5 latach też już wypadałoby wymienić. Nie wspominam o peryferiach nawet...  Wiadomo, jednemu po 6 latach wszystko będzie śmigać, innemu po 3-4 zacznie wszystko padać. Pomijając nawet wytrzymałość komponentów, po 4-5 latach przeskok technologiczny jest na tyle duży... że zawsze odczuwalny, niezaleznie od stanu podzespołów. 

 

Co do używek, to nie chodzi o to czy to wersja 2 czy 3 wiatrakowa. Wiatraki to najmniejszy problem. Rolą wiatraka jest po prostu rozdmuchiwanie ciepła z rozpraszaczy (radiatorów). Chodzi o to, żeby radiatory były dostosowane do twojego modelu. Żeby kształt i montowanie pozwoliło na oprowadzanie ciepła z GPU i pamięci (przede wszystkim z GPU).  Daj mi kilka dni, postaram się zaznajomić z Twoją kartą, poszukam na spokojnie jakiegoś rozwiązania, teraz jestem już po kilku kraftach, to mi się ciężko nawet pisze :P Ale nic nie obiecuję. 

 

Zobaczę co się da zrobić, ale to jest tak, można to zrobić niskim kosztem, ale to trzeba też mieć wiedzę, musisz wiedzieć co dokładnie znajduje się na PCB takiej karty i jak każdy komponent działa. Wtedy możesz sobie samemu modować. Podejrzewam że wchodzi w grę nawet wymiana tego pojedynczego wentylatora, ale tu bym sprawdził najpierw czy wszystko inne działa (miernik Twoim przyjacielem), po taniości można by nawet ogarnąć pojedynczy wentylator, gdzieś z odzysku czy coś. Ale to jest, jak to się mówi - dużo pierdolenia. 

 

Jak mówię, wytrzeźwieję, to poszukam, postaram się do końca tygodnia dać odpowiedź. Ale uważam że najlepszym rozwiązaniem byłoby - teraz wymienić obudowę, nawet ciut lepszą (możemy coś wspólnie poszukać), bo obudowa to jest najważniejszy komponent w chłodzeniu. A z kartą, ja byłbym nawet w stanie zaryzykować zostawienie jej w takim stanie jak jest, dwa wentylatory z nową budą i tak zrobią więcej niż wymiana wentylatorka, gdy trzymasz kartę na przedmieściach mordoru. Spinamy dupeczkę, bierzemy troszkę nadgodzin (czy coś :P) i na nowy rok montujemy nową kartę. Max średnia półka, jakościowo lepsza firma (wspólnie poszukamy dobrego modelu). Tak bym to widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy to w sumie zamówiłem już to, co wysłałem , wygląda na spoko opcję, a też te wentylatorki w tej cenie przekonują, jako że na razie to jadę po kosztach z czym się da bo jakoś w przyszłym roku może planuję większy upgrade z większym budżetem aniżeli teraz (biedny student póki co) a z tą kartą poczekam tak jak mówisz.  Dzięki jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego śmigła. Śmigło od chłodzenia X2 nie pasuje, jest większe. Na ebayu znalazłem kilka wentylatorów do Twojej X3. Koszt około 50 zł. Montaż - 3 małe śrubki i podłączenie przewodu. Na ali też się coś znajdzie. 

 

Jednocześnie odkręć odkręć ten wadliwy wentylator i sprawdź go. Może nie w nim jest problem. Dodatkowo możesz z nim pochodzić po jakiś serwisach czy mniejszych sklepach z elektroniką. Może się znajdzie jakiś zamiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra , jeszcze mam pytanie czy jak już będę miał obudowę z w miarę porządnym chłodzeniem, to czy mogę bez konsekwencji odpiąć ten zły wentylator i śmigać na 2, na czas poszukiwań tego 3 w serwisach/stronach czy to raczej niewskazane ? Trochę w sumie nie wiem czy on jak tak ledwo chodzi bardziej nie szkodzi niż pomaga , a z drugiej strony nie wiem czy może go nie być wcale , czy dwa dadzą radę rozdmuchiwać ciepło z radiatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykręć wiatrak i wydmuchaj go porządnie sprężonym powietrzem. Bo może się  jeszcze okazać, że po prostu zebrał się tam jakiś syf. Jeśli już chcesz go odłączyć od karty i pracować z nią na dwóch śmigłach, to moje pytanie brzmi - a który to tak na serio wentylator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.