Skocz do zawartości

Kupię nowy komp, sprzedam stay komp


Devanos

Rekomendowane odpowiedzi

A więc tak: świece są, wino jest, ofiara z dziewicy jest... możemy zaczynać!

 

O wszechpotężny Szmerze! O niezwyciężony Fobarze! PRZYZYWAM WAS!

 

Wszechwiedzące demony elektroniki, potrzebuję waszej pomocy w złożeniu komputera.

Zaniedługo, na swoje 30 urodziny mam zamiar złożyć sobie nowy komputer. Zbierałem przez ponad rok i w końcu nazbierałem na ten cel środki w wysokości około 10 000PLN, czyli można zaszaleć. Jakie miałbym wymagania:

1. Stabilne 60FPS na 1920x1080 przy ultra-pro-elo-kox detalach w najnowszych grach typu Cyberpunk 2077 (już mam zamówione). Póki co nie mam lepszego monitora więc opieram się na takiej rozdzielczości.

2. W przyszłości, jeżeli była by potrzeba, rozważam OC.

3. Wygląd! Tęczowe światełka ala #Maugosia wszędzie! Nie jest to priorytetowe, więc jeżeli bez światełek wyjdzie wydajność typu 2080Ti zamiast 2080 ze światełkami, to zastanowił bym się nad tym pierwszym.

4. Raczej Intel zamiast Amd

5. Tak samo raczej GeForce zamiast Radeona

6. Bez peryferii, te to już mam.

7. Powiązane z pkt 3, czy istnieje jakiś program do zsynchronizowania oświetlenia? Miałbym np. pamięci i chłodzenie z Corsaira, płytę i kartę z Gigabyte, peryferia z Logitecha. Czy da się to złożyć w jedno, synchroniczne oświetlenie?

8. I dobrze by było gdybym mógł to kupić na fakturę. Odliczę sobię... ;)

 

A teraz coś co sobie samemu złożyłem z wyjaśnieniem i pytaniami:

https://www.komputronik.pl/zbuduj-pc/nZk49P4pN8

CPU: Intel i9-9900k - chyba nie ma nic do dodania, wg. mnie najlepszy obecnie procek. Niby AMD wychodzi lepiej w benchamrkach, ale to na wynikach gdzie używane jest wiele rdzeni. A w grach zazwyczaj używany jest jeden lub kilka.
CPU COOLER: Corsair Hydro Series H115i RGB PLATINUM - tak wybrane. Nie znam się na chłodzeniach, tutaj wybrałem Corsaira żeby pasowało oświetleniem do pamięci więc nie upieram się, ale patrz pkt 7.
MOBO: Gigabyte Z390 AORUS PRO - szczerze, czytałem, szukałem, porównywałem i nie wiem czym się różni wersja podstawowa od pro czy master. Może większą ilością USB czy obecnością karty Wi-fi. Tyle że już mam oddzielną kartę Wi-fi 5G więc mogę ją przełożyć.Pozostałe firmy jakoś mi się słabo kojarzą - MSI, ASRock, no może Asus będzie OK. Dla tego jeżeli jest możliwość to proszę o komentarz.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro Black 16GB (2x8GB) 3200MHz - póki co 16gb na dwóch slotach z zamiarem dokupienia kolejnych 16 jak będzie potrzeba. Jeżeli oświetlenie (patrz pkt 7) nie zagra to może być coś innego tańszego np. HyperX jeżeli nie ma wpływu na wydajność
GPU: Gigabyte GeForce RTX 2080 AORUS XTREME 8GB - długo o tym myślałem i tak: Wiem że Szmer uwielbia EVGA, ale póki co chyba nie wydają GeForców 2xxxx. 2080Ti  w innych firmach to koszt ponad 1500 więcej niż 2080. Ta wersja którą wybrałem ma światełka RGB więc moc homoseksualizmu szpanu mocno.
PSU: XFX Black Edition XTR 750W - zależy mi na modularnym zasilaczu. Nie znam się na firmach czy tych oznaczeniach Bronze/Silver/Gold tylko tyle że im wyższe tym lepiej.
SSD: Adata XPG SX8200 PRO M.2 NVMe PCIe 1TB - Sorki Szmer, ale masz słabe dyski, bo na SATA a nie na M.2. Niby najlepsze są Samsungi M.2 typu Evo czy Evo Plus, ale Adata dogadania te w rankingach odczytu/zapisu. Porównując, dyski M.2 mają niby 3x większe prędkości odczytu od dysków SATA, mimo że oba są SSD.
CASE: Corsair Carbide Series 300R - pierwsze z brzegu. Szukam jakiejś obudowy gdzie można elegancko pochować kable oraz takiej na którą można popatrzeć czyli z szybką. Jeżeli jest, z ogarnietymi światełkami. Nie mam cd-romów czy coś więc...

OS: MS Windows 10 Home

 

 

A, no i tak: jak będe miał nowego, to sprzedaję starego kompa:
i5-4460

Geforce GTX950

16Gb ram

256Gb SSD

1Tb HDD

Windows 7

 

A może bez oznaczeń to widzę to tak:

Wieźmin 3 na medium śmiga spoko

WoW na 7/10 (ustawienia) na raidach, czasami jak boss zawali ostro to spadną FPSy, a tak to progressowałem spokonie

Doom, starcraft etc zazwyczaj na średnich

Cena, około 1 000PLN

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj wytrzeźwieć... się ogarnie 😆

 

ad1. przy budżecie 10k i zakładając, że nie kupujemy nowego monitora, 60fps przy fullHD to absolutnie żaden problem na maksymalnych detalach Cyberpunka. Myślę że stabilnie zamykałbyś się na ponad 100 fpsach. Dla qHD stabilne 60 fps też byłoby osiągalne. 

 

ad2. dzisiaj oc jest dziecinnie proste, więc kupując sprzęt z potencjałem oc (przykładowo takie Intele z "K" na końcu) i nie kręcić go to po prostu czysta głupota. Mity o szybszej eksploatacji takiego sprzętu, ryzyka spalenia czy utraty gwarancji, można spalić na stosie wraz z idiotami, którzy takie teorie głoszą. 

 

ad3. Moc  #MAUGOSIA musi być silna! A serio, dzisiaj raczej już wszystko mamy RGB. Szczególnie jeśli rozmawiamy o sprzęcie z wyższych półek. 

 

ad4. No niby tak, ale też nie zapędzałbym się tak. 3 generacja AMD, już po papierowej premierze, jeszcze bez praktycznych testów, ale spora szansa że 3700X będzie zjadał 9900K nie tylko w testach, ale i w praktyce. No a może nie...

 

ad5. No tak, tu w high-endowych GPU raczej nie doszukiwałbym się konkurencyjności radeonów. Przynajmniej nie w obecnej generacji. Także GeForce to słuszny wybór. 

 

ad6. No i fajnie... :P 

 

ad7. Uhmmmmm.... w zasadzie to nie bardzo. Od razu uprzedzam, soft Aorusa od RGB to jebane dno. Nie nastawiaj się absolutnie na nic poza 2 efektami - Rainbow lub po prostu pojedynczy static color. Logitech też raczej nie będzie współpracował z Corsairem. Tzn, jest kilka niszowych softów na rynku, które w teori dałyby Ci taką możliwość (w końcu to wszędzie tylko diody adresowalne) ale w praktyce to jebany mordor. Sama synchronizacja często pozostawia wiele do życzenia, a wystarczy jedna drobna aktualizacja, na którymkolwiek z softów do obsługi reszty sprzętu i chuj strzela całą konfigurację. Sam mam podobny problem, tyle że peryferia mam od Corsarza akurat. Wszystko co nie spinam na iCUE po prostu ustawiam na jakieś static color, które mi pasują do ogólnej koncepcji, a całą resztę efektów spinam właśnie Corsarzem. Swoją drogą, iCUE to chyba najlepsze i najbardziej rozbudowane narzędzie do zabawy z RGB. Więc jak już chcemy robić Maugosie, to starałbym się wszystko spinać pod ten soft. Nawet jeśli mielibyśmy dorzucić do setupu Corsair Node Pro. 

 

ad8. A na co to sobie weźmiesz, to już Twoja sprawa :) To Tobie skarbówka zrobi wjazd na chatę :P

 

Wybór sprzętu:

 

9900k - sam posiadam i sobie chwalę, ale z tym "najlepszym" to trochę sprawa dyskusyjna. Pomijam już fakt, że jest szansa że w praktyce 3700X może się okazać lepszy, to jeśli porównamy fabryczne konfiguracje 9900k czy 9700k, ten drugi jest ciut lepszy. Fabryczne, no właśnie... i wliczam to i standardowe OC jednego czy drugiego. Sprawa rozchodzi się u Hyper Threading (HT), którego 9700k nie posiada. HT w większości gier nie jest obsługiwane, na wielu tytułach można to wymusić, ale trzeba wiedzieć jak i trzeba to dobrze zaprogramować, aby uzyskać faktycznie jakieś korzyści a nie zawalać wątki śmieciowymi procesami (co się kończy gorszą wydajnością na pojedyńczym jajku niż 9700k). Nie są to oczywiście jakieś duże różnice, ale do giercowania, przy standardowym OC, uważam że 9700k jest najmocniejszą pozycją. Sam celowo kupiłem 9900k, ale głównie dlatego, że wiem jak ustawiać HT pod konkretne aplikacja, a dwa, że giercam w tytuły, które zdecydowanie HT obsługują i wyciągają z tego dodatkową wydajność (DayZ, Arma, Star Citizen etc...). 

 

Tu bym chwilę poczekał. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na AMD, to i tak wyjście nowych procków od czerwonych spowoduje spadek cen Inteli (co już w zasadzie zostało zapowiedziane). Jest duża szansa że zaoszczędzić te 200-300 zł na procku (może nawet ciut więcej). Mówimy o jakimś miesiącu, półtora... nie więcej. 

 

Corsair Hydro Series H115i RGB PLATINUM - ha! zakupiłem właśnie niedawno, dosłownie kilka tygodni temu. Muszę przyznać, jestem bardzo pozytywnie  zaskoczony. Corsair w końcu zrezygnował z pomp Aseteka, co trochę rozjebuje system. W zasadzie kładzie nawet inne rynkowe AIO 360mm. Także tu chyba lepiej nie można wybrać. No są układy aio i półzamknięte od EKWB... ale to inna bajka i inna cena. 

 

Gigabyte Z390 AORUS PRO - Tu też, lepiej wybrać się nie da. Z chipsetów Z390 najlepsze stabilności i najlepsze sekcje zasilania. Szczególnie jeśli mówimy o topowych procach i jeszcze chcemy je kręcić. 

 

Corsair Vengeance RGB Pro Black 16GB (2x8GB) 3200MHz - Taak, ale co do prędkości to trochę bym się zastanowił pod jaki proc kupujemy. Tu masz zapewne na myśli opóźnienia CL16, osobiście pod 9700k brałbym CL15 i 3000MHz. Jeśli zdecydowałbyś się na topowy AMD, to tu jebałbym nawet w 3600MHz. Co do 9900k... i tu znowu problem. Normalnie, nie potrzeba Ci więcej niż 16GB CL15 3000MHz. Aaale, jeśli nauczysz się używać HT (w WoWie zapomnij) to Można pomyśleć o trochę wyższym taktowaniu. Przykładowo, ponad 90% kości 3200MHz powinienieś spokojnie zbić do CL15, albo na CL16 wyciągnąć wyżej. To już kwestia jak będziesz kręcił samo CPU. Tzn, można wyżej ale nie zyskasz na tym zbyt wiele. AMD zdecydowanie bardziej wykorzysta wyższe taktowania pamięci. Dla Intela te 3000MHz to taka trochę wartość zaporowa... można więcej, coś tam da, ale czy się opłaca? No ni chuj. 

Co do 32GB, gwarantuje Ci że nigdy nie zbliżysz się do wykorzystania w pełni 16GB pamięci. 4 Kości ponad 2 nic Ci nie dadzą, bo to dual channel, nie quad. Ja osobiście mam 32GB ale kupiłem to tylko pod jeden tytuł - Star Citizen, gdzie chwilami, cpu potrafi łyknąć 17-18GB wykorzystania. Poza jakimiś dojebanymi symulatorami nie znajdziesz zastosowanie dla tak dużej ilości pamięci. Cyberpunk niezależnie od procka, też nie zeżre Ci tyle RAMu, także 32GB, jeśli nie kupujesz tego w konkretnym celu i wiesz jak to wykorzystać, to kasa wyrzucona w błoto. No ładniej wygląda z RGB... jedyny plus :P

 

Gigabyte GeForce RTX 2080 AORUS XTREME 8GB - no to tak... EVGA nie tylko ma całą gammę 2XXX w swojej ofercie, ale była pierwszą firmą która dwójki na rynek wypuściła i jak zwykle posiada najmocniejsze układy GPU, wręcz bezkonkurencyjnie... jak zwykle :) Jeśli już nie chcesz EVGA, to już prędzej uderzałbym w MSI, jakościowo, uważam lepsze niż Gigabyte. Zastanawiam się też, czy aby na pewno 2080 jest Ci potrzebna. To karta raczej dla rozdziałek qHD czy 4k. Na dojebanej 2070 przy fullHD wyciągniesz spokojnie 100 fps nawet na takim Cyberpunku. 

Tak czy inaczej, podobnie jak z prockami, poczekałbym chwilę bo też się zanosi na spadek cen ze względu na wchodzące na rynek nowe Radeony. 

 

XFX Black Edition XTR 750W - XFX... niet. Seasonic/SuperFlower/Corsair. 750W - TAK, sprawność energetyczna - Gold (wyżej nie ma sensu). Modularka to podstawa ofkoz. 

 

Adata XPG SX8200 PRO M.2 NVMe PCIe 1TB - no chujowy jestem jak barszcz :P A serio, to właśnie zakupuje NVMe ale jeszcze się biję z myślami czy Samsung 970 PRO czy WD SN750. Co do ADaty... z tymi testami to jest trochę tak, że w zasadzie można je sobie trochę wsadzić w dupę, a trochę na nie tylko naszczać. 90% testów nie pokazuje Ci przykładowo przy jakim poziomie zapisania takie testy są robione. A tu Adata mocno kuleje. Zajebiesz 60-70% takiego dysku... i chuj z tymi kosmicznymi prędkościami :) To już biłbym w 970EVO, ale muszę się jeszcze wczytać, bo samsung w tej średniej półce też miał jakieś felerne partie. Ale tak, NVMe to zdecydowanie prawidłowy kierunek, trzeba tylko pomyśleć o najefektywniejszym modelu. 

 

Corsair Carbide Series 300R - Eeee, ja tu jeszcze pomyślę. 300R to nie najlepszy wybór dzisiaj i do takiego setupu :)

 

MS Windows 10 Home - Tylko iOS kurwa! Jebane janusze, troglodyci pierdoleni, sie kurwa łindowsów i androiduf zachciało, biedaki jebane!!!

 

 

>>> Szmer has left the chat...

 

 

 

 

 

 

Spoko, coś zmontujemy, mam teraz wstrzymanych kilka zestawów, właśnie ze względu na premiery AMD. Jak pisałem, nawet jeśli w czerwonych nie pójdziemy, to wstrzymałbym się chwilę bo zapowiadają się niezłe obniżki cen. Dla FullHD, przy budżecie 10k możemy zmontować coś na prawdę potężnego. Chociaż, jak pisałem, nie szalałbym tak z 2080 / TI bo na monitorze 1080p @60Hz to FPSy/Pinundze wyrzucone w błoto. Wszystkie tytuły, o których wspomniałeś i tak latałyby na max detalach w przedziale 70-100 fps. Może jakies dropy, raz na ruski rok do 50-60 fps. Ale niekoniecznie. Co do WoWa... tu i tak się wodotrysków nie spodziewaj... oczywiście grać komfortowo będziesz, ale to jest tak chujowy engine że tam góry fpsów nie wyciągniesz. Stary i chyba najgorszy engine mmo obecnie. Mam teorię odnośnie tego silnika, związanego z Panią Jadwigą z biblioteki, którą Blizz zatrudnia sezonowo.... ale to może Wam kiedyś Beyote opowie :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrace swoje 3 grosze odnosnie dyskow NVMe - kupilem 970 pro 500 GB - praktycznie nie da sie odczuc roznicy w uzytkowniu miedzy normalnymi dyskami. Dla mnie ta predkosc, ktora oni tam podaja to mit. Jedyne co jest fajne w tych dyskach to estetyka, bo ich po prostu nie widac.

 

@Devanos Pytales tez o roznice miedzy Pro/Master - Master ma wieksza ilosc radiatorow chlodzacych dyski NVMe, ma 2 chlodzenia na te dluzsze wersje dyskow i jedno na te krotsze. Pro ma po jednym, Master troche lepiej wyglada estetycznie, bo jest obudowana w metalowe wstawki i ma wzmocnienia na reszte wejsc PCI jak by Ci wpadlo do glowy wstawianie tam SLI. Tak dlugo jak nie chcesz zrobic z komputera chodzacego banku pamieci z druga karta graficzna stawialbym na Pro - lepsza cenowo, a opis nie wskazuje na to, ze Ci zalezy na tym co Pro oferuje dodatkowo. Tak samo jak Szmer mam Aorusa Pro i jestem z niego zadowolony, potwierdzam tez, ze obsluga RGB w Aorusie to gowno jakich malo.

 

Jeszcze zasugeruje zasilacz: Zasilacz EVGA SuperNOVA G3 750W. 

 

EVGA robi super sprzet, ale to Szmeru juz wyzej napisal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NVMe - tzn, to nie jest kwestia odczuć czy mityczności, a raczej konkretnych pomiarów. Oczywiście takich prędkości większość aplikacji nie wykorzysta, być może coś hardwarowego też ogranicza pracę takiego dysku. Ceny dzisiaj są jednak na tyle niskie, że nie ma sensu brać dysku na interfejsie SATA.

 

Co do Aorusa, ja mam Mastera, nie Pro. Różnica między tymi płytami jest głównie w VRM i to kolosalna. Stąd też mój wybór. 

 

Co do zasilaczy EVGA, tak są spoko, ale w tym wypadku Corsair ma ciut lepsze jednostki, a do Seasonic/SuperFlower nie ma podejścia. Różnice w cenach są w zasadzie żadne, także tu moim zdaniem nie ma co dyskutować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*PUFF*

 

No dobra, może i wiele do dodania nie mam. Szmer ładnie wszystko wytłumaczył, ale, że zostałem wezwany, to się wypowiem. 

 

Samsung vs ADATA - testy testami, syntetyki syntetykami, ale Samsung ma po prostu lepsze kości. Prędzej wybierałbym między EVO Plus, a SN750. Ja akurat kupiłem EVO Plus 500 GB - po prostu w momencie zakupu był tańszy od SN750.

 

Zasilacze - tutaj Seasonic lub SuperFlowe, są to praktycznie jedyne firmy, które robią samemu zasilacze. Reszta producentów bierze modele od nich, lub z różnych gotowych platform. 750 Gold w zupełności wystarczy, no chyba, że trafisz jakąś Platynę tanio.

 

Corsair Carbide Series 300R giphy.gif.765aa9d4f319e700596a2d115cd6db7b.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

 

Jeszcze w kwestii wyjaśnienia – nie jestem ekspertem, ale nie jestem też chyba totalnym laikiem. Kiedy piszę o „wydajnościach” mam na myśli głównie FPSy w grach. Jakieś tam cinebenchy czy szybkość konwersji wideo mnie nie interesują. Opieram się wtedy na ogólnie dostępnych benchmarkach i filmikach, jednak nie zawsze odwzorowują one do końca rzeczywistość (tak jak to opisaliście ładnie z dyskiem SSD ADATA)

Pisząc „zaniedługo” miałem na myśli początek Września, do tego czasu może jeszcze się coś zmieni.

Ponadto, chciałbym mieć kompa który starczy mi na długo. Tak długo by swobodnie można było przez 3 albo i 5 lat śmigać na ultra a potem, jak grafika pójdzie do przodu albo kupię sobie monitor 4k, powoli schodzić do high czy medium.

Teraz jeszcze jednak przemyślałem, popatrzyłem jeszcze 5ty raz na spokojnie i widzę to w następujący sposób:

 

1. Procesor

Odwieczna wojna AMD vs Intel... te wszystkie porównania co można znaleźć wskazują, że intel niby dalej wygrywa w grach. Weźmy np. topowe Ryzen 9 3900X vs i9-9900K

https://www.youtube.com/watch?v=CGQY9yJqfMs

Ryzen wychodzi średnio niby 6% słabiej, a koszta takie same. Przy Ryzen 7 3700X vs i7-9700K tak samo, niby ciut słabiej, ale Ryzen jest tańszy i ma mniejszy pobór mocy ergo – oszczędniejszy. Tylko płyty główne pod AM4 wydają się minimum o dwie stówki droższe... Taki Gigabyte Z390 AORUS PRO kosztuje 889zł a Gigabyte X570 AORUS PRO już 1199zł. Tak, wiem wiem, nie ma co porównywać bo inne chipsety, ale teoretycznie oba to obecnie najlepsze pod dane procki.

No i artykuły takie jak te niezbyt zachęcają do AMD

https://pclab.pl/news81354.html

https://pclab.pl/news81374.html

 

Kwestia otwarta do zastanowienia się.

 

Druga sprawa to bitwa Intel i9-9900K vs Intel i7-9700K

Szczerze, to tutaj Szmer wbiłeś mi ćwieka i dałeś do zastanowienia się. i9 w standardzie (znowu bazując na benchmarkach z jutuba czy stron pokroju pclab, purepc) jest zaledwie o procent czy dwa lepszy od i7, góra 5% przy niektórych tytułach... A TO ZA KOSZT PRAWIE 470zł, procentowo PONAD 25% DROŻSZY !!!

Nie jestem chyba aż taki pro żeby samemu coś kombinować i zmieniać w grach by wymusić odpalenie HT, o ile nie ma tego w opcjach lub nie można w jakimś .ini z ustawieniami ręcznie zmienić. Zastanawiam się jednak czy nie jest to technologia która za 2-3 lata będzie już w nowych tytułach i czy rzeczywiście daje jakieś mega efekty. Bo wszystko co wyszukuję na ten temat to zazwyczaj jakieś stare artykuły które mówią że za dużo to nie daje.

 

2. CPU Cooler

Tu sprawa zdaje się ogarnięta :)

 

3. MOBO

jw.

 

4. RAM

Znowu... bazując na jakichś tam testach, np.

https://www.youtube.com/watch?v=pGr68KoSy50

widać że między 3000MHz a 3200MHz można uszczknąć ze 2-3 FPSy. Ale patrz początek posta nt. mojego „eksperstwa”, bardziej zaufam wam niż jakiemuś randomowi z jutuba ;)

3000MHz CL15 są nawet dziebko tańsze niż 3200MHz CL16, jakieś 50zł, ale zawsze coś.

 

5. GPU

Tutaj myślałem o 2080 czy nawet 2080Ti ze względu na wchodzące Ray-tracing. Niby niewiele gier to póki co obsługuje, ale efekty wyglądają nieźle na takim przykładzie Metro, takie wszystko naturalniejsze.

Przepraszam, fakt, EVGA ma wszystkie 2xxx, miałem stare informacje bo kiedy była ich premiera sprawdzałem na x-komie i nie było takich, stąd przyjąłem że póki co nie ma. A że było to parę miesięcy temu, a przez ten czas nie zaktualizowałem się to.... stąd taki błąd xd

No i brałbym EVGA gdyby nie cena. Potężnie, ale to POTENŻNIE boli mnie serduszko gdy widzę cenę rzędu 3400zł za Gigabyte 2080 AORUS EXTREME vs 4200zł za EVGA 2080 FTW3 ULTRA GAMING

Pójdę w takim razie w kierunku MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO 8GB

 

6. PSU

Idąc za radą Fobara / Szmera wybieram SuperFlowera 750W. EVGA G3 znaleziona miała hamerykańską wtyczkę zasilającą ;/ , chociaż to raczej nie problem podłączyć normalną, albo zamiast tego wziąć EVGA G+

 

7. Dysk

Po waszym pięknym wytłumaczeniu, zmieniłem z powrotem na Samsunga

 

8.Obudowa

Dalej szukam...

 

9. System

Tutaj będę miał sprezentowanego, za wiele się nie zmienia ale oszczędzam.

 

Podsumowując, wygląda to teraz tak:

https://www.morele.net/configurator/redirect/526962

 

Na procku i windowsie prawie 1000zł zaoszczędzone. Jeszcze rezerwuję 500zł na obudowę, no i zostaje mi w zapasie jeszcze te 1000zł. Może pójść jednak w te 9900K, albo w kartę EVGA... albo kupić za to 591szt Perlenbacherów na promocji w Lidlu i grafika też będzie OK :D

Może moglibyście też coś podpowiedzieć o pastach termoprzewodzących? Nie wiem czy przy procesorze lub chłodzeniu będzie jakaś dołączona, a nie chcę później z powrotem jechać do sklepu lub zamawiać i czekać 2-3 dni.

 

PS. Zdaje sobie sprawę z zajebistości silnika WoWa, dla tego nie spodziewam się tam wodotrysków. Prędzej AC:Odyssey czy wspomniany wcześniej Cyberpunk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1. Tutaj wybór opóźniłbym do samego momentu zakupu. W tym momencie AMD ma małe problemy z BIOSem i chipsetami (są to ich konstrukcje, nie ASMedia), trzeba chwili by się z tym uporali. Jest to wciąż coś  świeżego. Intel też miał problemy z chipsetami. 

 

ad4. Między 3000 CL15, a 3200 CL16, właściwie nie ma różnicy. Jedne mają szybszy zegar, ale większe opóźnienie i odwrotnie. Najszybciej to porównywać poprzez podzielenie zegara przez opóźnienie. W przypadku Ryzenów celowałbym już w znacznie szybsze pamięci -  3600 MHz itd. Tutaj Ryże mocno zyskują. Core aż tak bardzo nie potrzebuje szybszych pamięci i tutaj można dać już powoli standardowe 3000/3200.

 

ad5. Jeśli patrzysz na ceny EVGA w sklepach na naszym rodzimym rynku, to przestań. EVGA w tym momencie kupuje się na ich stronie. GPU dostajesz w ciągu kilku dni. A różnice cenowa są spore. Wersje 2080 FTW3 ULTRA GAMING dostaniesz w przeliczeniu na PLN za jakieś 3800/3900.

 

ad8. Ogólnie ze Szmerem polecamy cieplutko budy od Phanteksa. W tym najnowsze modele Evolv X czy P600s. Są to już właściwie high-endowe konstrukcje.

 

 

Pasty. Tak, na chłodzeniu masz już zaaplikowaną pastę. Należy ją zetrzeć. Przetrzeć ładnie "stópkę" bloko-pompy IPĄ (alkohol izopropylowy)  i dać na CPU porządną pastę. np. Thermal Grizzly Kryonaut. 

 

Co do SSD. Wziąłbym jakiś mniejszy - 256 GB jako systemowy. Nawet na SATA3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 potwierdzam. Nie dość że producenci mobo trochę zaspali (Asus to poleciał w chuja po całości) to jeszcze trzeba poczekać na jakieś patche gier, update'y sterów etc. A zawsze może się zdarzyć tak że w miesiąc od premiery, producent wypuści nową revkę, chociaż w tym przypadku raczej się nie zanosi, nie ma powodu.

 

spf4cr007pa31.png

 

Co do przyszłości i popularyzacji multithreadingu... no tak, powiem nawet że jest to wielce prawdopodobne. Trochę za sprawą AMD znowu :) Ryzeny wchodzą teraz z olbrzymią siłą na rynek, nowe ryzeny też mamy w nadchodzącym, nowym xboxie czy PS5. Hardware w końcu zmusi producentów do większej finezji, a nie tylko pisanie kodu pod efektywne wykorzystanie 2/4 jajek Intela. Także tutaj, jeśli chcemy troszkę przyszłościowo myśleć to 9900K lub 3800X. I tak, 3800X nie 3900X. Ten drugi nie jest konkurencją dla 9900k. To już ziomuś do walki z serią X intela.

 

ad.2 jeszcze odnośnie tego filmiku, ja tam nie widzę wartości opóźnień a same CPU mają często dużą rozbieżność w loadzie, także test absolutnie niemiarodajny. Prawda jest taka, że różnica między 3000 / CL15 a 3200 / CL16 jest... żadna. Brałbym co tańsze, lub co ładniej świeci... a najlepiej jedno i drugie :) Tu oczywiście mowa o Intelu. W przypadku AMD, to już trzeba będzie się zastanowić konkretnie, ale na pewno będą to znacznie szybsze pamięci. Szybsze, które na chwilę obecną są droższe, ale za miesiąc lub dwa być może nie będzie już takich różnic w cenie. 

 

ad.5 EVGA kupujemy tylko na stronie EVGA (EU). Interesuje nas RMA od EVGA nie gwarancje od jakiś polskich sklepów, ceny mają zazwyczaj lepsze (jak Fobar pisał), idą max 2-3 dni (moja doszła drugiego dnia roboczego z Holandii) a często można wyrwać darmowy, dodatkowy rok gwarancji lub dokupić sobie za nieduże pieniądze. Pamiętajmy też że EVGA jakościowo kładzie takiego Gigabyte, zegary w EVGA polecą Ci znacznie wyżej niż w GB i pamiętać należy, że możesz robić z kartą EVGA w zasadzie co Ci się żywnie podoba. Możesz kręcić kartę tak mocno jak to tylko jest możliwe w EVGA Precision X1, producent daje Ci na to pełną gwarancję. Jeśli jakimś cudem spalisz kartę tą apką, to Ci wymienią na nową (cross shipment 2-3 dni), możesz rozebrać kartę na czynniki pierwsze, dopóki nie zaczniesz na siłę wyrywać chipów z PCB to cokolwiek się nie stanie, wymienią Ci na nową etc. I koniecznie rejestrujemy kartę na stronie, jeśli nie zrobi tego automat po zakupie. 

 

No a jeśli już nie EVGA to brałbym prędzej właśnie coś z flagowców MSI. Solidne chłodzenie, solidne komponenty (zaraz za EVGA), legendarny soft, największy minus, że jak się coś spierdoli to serwis pozostawia wiele do życzenia. A jeśli już mamy taki budżet i rozmawiamy o flagowcach, to gorąco zachęcam do zapoznania się z Hybrydami. Różnica w temperaturach jest kolosalna. MSI miało tam jakieś swoje 2080 Sea Hawk'i. Musiałbym poszukać to tam w cewkach piszczy (hue hue hue, wyborny suchar milordzie :P) .... 

 

ad.7 no Samsungi będą chyba najpewniejszą opcją. Jeszcze pytanie ile tych dysków chcesz (bo tu coś Fobar mowił o dysku na OS). Cenowo faktycznie opyla się brać tylko NVMe, ja bym jebnął faktycznie z 250 GB na system i jakiś drugi 500-1000GB na resztę. Co do prędkości, póki co niewiele apek wykorzysta w pełni moc NVMe. Z gier to w zasadzie mamy tylko obecnie Star Citizena, w którym jest gigantyczna różnica. Przesiadki z sata a na szybkie NVMe to 50-100% więcej fps, od tak. Myślę że Cyberpunk może wykorzystać wysokie prędkości, szczególnie jak pojawią się jakieś packi z texturami 4k, czy to od CDPR czy w formie modów. Na modowanym wieśku robi różnicę już. Nie taką jak w przypadku SC ale te 5-10 fps więcej można zyskać. 

 

ad.8 No ja też uważam że Phanteks obecnie to najlepsze rozwiązanie. To obecnie top w obudowach, a dla Ciebie powinniśmy szukać czegoś z największych mid-towerów. Tutaj mamy lidera na rynku - Phanteks Enthoo Evolv X (sam ją posiadam), jak ma być MAUGOSIA STYLE to niczego lepszego nie znajdziesz. 

 

No i odnośnie pasty termoprzewodzącej, dokładnie jak napisał Fobar, IPA (nie mylić z browarem, chociaż do montażu kompa polecam sobie zakupić kilka flaszeczek, szczególnie po 2 godzinach jebanego cable managementu, owy słodowy specyfik ukoi nasze nerwy), wypierdalamy to gówno od Corsarza, kładziemy Thermal Grizzly Kryonaut (żeby nie pomylić np. z conductonaut'em to wtedy to będzie pożar w budzie XD), kropa wielkości groszku (normalnego, nie tych małych od bonduelle, chuje wprowadzili drobny groszek i cały przemysł PC Master Race prawie jebnął), dociskamy blok, dokręcamy i nakurwiamy :)

 

 

Takie moje podsumowanie...

 

Ja bym się jednak skłaniał ku 9900k. Zestaw kupowany za jakiś miesiąc, wyjdzie ciut taniej i mimo wszystko wydaje mi się że będzie ciut wydajniejszy. To jest moja opinia, czas pokaże, ale opieram się na prostej logice. Po pierwsze, Rynek gier nie przestawi się magicznie na promowanie wielowątkowości. Przez najbliższe kilka lat i tak tytuły będą najwięcej korzystały z mocy na jednym rdzeniu, a tu Intel będzie jeszcze silniejszy. W razie potrzeby i tak obie opcje mają 8 jajek, 16 wątków, także 9900k nie obudzi się z ręką w nocniku za 4-5 lat. Producenci gier/softu, mają swoje silniki, nie wypierdolą ich nagle... jasne, będą je modyfikować, poczynione zostaną pewne inwestycje na przyszłość, ale to jeszcze nie dzisiaj. 

Jak sobie obczaimy statystyczny, przeciętny profil setupu pc na steam... grupa docelowa ma 4 jajka, niby 8 wątków (no tak...) i 8GB ramu. To rośnie, ale nie stanie się tak że w 2020 nagle wszyscy będą mieli 10 rdzeni i 32GB ramu. I dlatego właśnie oglądamy wyjebisty gameplay wyjebistego tytułu na E3, a potem się okazuje że ta gra nawet w połowie tak dobrze nie wygląda. Bo przeciętny gracz nie pociągnie nic więcej.

 

steam_stat.jpg

 

Więc przez najbliższe kilka lat my chcemy się napierdalać w mocy obliczeniowej na ty pierwszych 4 jajkach. RAMu też więcej niż 16GB nie wykorzystamy. Silniki gier są robione właśnie pod takie staty. WoW jest grą dla masówki i dodatkowo ma spierdolony silnik, Cyberpunk też będzie masówką, z tym że tu przynajmniej ujrzymy zastosowanie najnowszych technologii. 

 

Nawet z tym 2080 mam pewien problem, jako że kupujesz to pod monitor fullHD 60Hz. Obecne RTXy to jebane dno. Te dodatkowe procesory ledwo wyrabiają, a już AMD nam jakiś czas temu podpowiedziało że to można zupełnie inaczej rozwiązać. Zaraz okaże się, że (tzn, ja to wiem, okaże się oficjalnie :P) polecieli w chuja jak z g-sync. Dzisiaj ludzie są wkurwieni, że ja pierdole, bo wydali 1000 zł więcej na monitor by mieć technologię, którą można mieć za darmo, z każdym monitorem, wystarczy mieć kartę z układu 9XX, 10XX czy 20XX... i to oficjalnie. A nieoficjalnie to można było to już uzyskać na układach 5XX. 

 

I jestem już prawie gotów rękę sobie uciąć, że za rok, półtora polecą tęgie kurwy od posiadaczy obecnych RTXów. 

 

No ale... tak uważam, jeśli będziesz grał w masówki, 9900K będzie mocniejszy. Nie jakoś bardzo, ale mocniejszy. Z drugiej strony, co byś nie wybrał, czy 9900K czy 3800X, oba procki za 4-5 lat będą mocne. Tu nikt się nie spodziewa jakiejś nagłej rewolucji. To będzie się rozwijać z roku na rok, ale dlatego właśnie bierzemy pod uwagę 8 jajek, 16 wątków, aby się na to przygotować. AMD też nie jest w stanie, mimo architektury 7nm, pyknąć w 5GHz just like that, także nie spodziewałbym się jakiś nagłych przyrostów taktowań CPU w najbliższych latach. 

 

Edit:

 

A od bidy, ja w takiego Cyberpunka też zamierzam napierdalać, więc sobie też przygotuję HT pod to, wątpię aby polecieli mocniej niż w wiedźminie. To mogę napisać jakąś wsadówkę do rejestrów + reguły parkowania to sobie będziesz mógł skorzystać. Kilka kliknięć, i po sprawie. Zanosi się, że będziemy mieć prawie identyczne setup CPU, także będę mógł się tym podzielić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz Panowie, już chyba wiadomo wszystko :)

Zarejestrowałem się na stronie EVGA, rzeczywiście będzie taniej. Zobaczę jeszcze może ceny spadną no i szukam informacji czy można tam dostać fakturę

 

Odświeżę jeszcze temat kilka dni przed wrześniem, może coś się zmieni do tego czasu

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Co do SSD, to teraz mam 256gb (na SATA) i trochę mało, raptem Windows, WoW, Wiesiek i Overwatch się mieściło, a chciałbym na tym trzymać gry w które akurat pykam bo szybkość loadingów czuć mocno, w porównaniu do HDD. Jak przeliczę we wrześniu i będzie trochę brakować to zmniejszę na 500gb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam

Wyszło tak

https://www.morele.net/configurator/redirect/547500

Jedyne co się zmieniło to wybrałem obudowę i zmieniłem kartę z 2080 na 2080 SUPER - jakaś lipcowa nowość, niewiele się cenowo różni (nawet prawie tyle samo) a wydajnościowo z 5-10% lepsza... na tych słynnych benchmarkach

Dysk SSD wyłapałem o 280zł tańszy w innym sklepie, jest już w drodze.

 

Jeżeli Panowie macie jeszcze jakieś uwagi to słucham. W innym wypadku pod koniec tygodnia zamawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, fobar napisał:

AORUS RTX ładniejszy. :D No i nie jest MSI, a jak powszechnie wiadomo - kij im w oko. Tym bardziej, że P600 pozwala na montowanie kart pionowo, o co się po prostu prosi.

 

Sugerowałem się tutaj tym: 

 

W dniu 8.07.2019 o 16:26, Szmer napisał:

Jeśli już nie chcesz EVGA, to już prędzej uderzałbym w MSI, jakościowo, uważam lepsze niż Gigabyte

 

W dniu 17.07.2019 o 16:51, Szmer napisał:

No a jeśli już nie EVGA to brałbym prędzej właśnie coś z flagowców MSI. Solidne chłodzenie, solidne komponenty (zaraz za EVGA), legendarny soft, największy minus, że jak się coś spierdoli to serwis pozostawia wiele do życzenia.

 

 

Wygląd to rzecz względna.. chociaż szczerze, to mi Aorus też się chyba bardziej podoba ;)

 

Takie głupie pytanie - wentylatory od chłodzenia CPU montujecie z góry? Bo widziałem że niektórzy na prawo montują, ale to imo bez sensu, jaka wtedy cyrkulacja powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do karty, jak sie podoba Aorus to bierz ;) wiesz, one i tak są w zasadzie w tej samej lidze. EVGA czy KFA2 to po prostu poziom wyżej :P 

Co do montowania, nie robi to różnicy, to bardziej kwestia estetyki, potrzeba przestrzeni na górze lub po prostu małe obudowy, w których lepiej montować chłodnice na froncie. W Twoim wypadku (obudowa) spokojnie możesz montować na górze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Devanos napisał:

Takie głupie pytanie - wentylatory od chłodzenia CPU montujecie z góry? Bo widziałem że niektórzy na prawo montują, ale to imo bez sensu, jaka wtedy cyrkulacja powietrza...

W tym wypadku montowałbym AiO na górze, a na front wstawił jakieś 3x 140 mm Noctuy. A na tył wstawił ten sam wentylator co jest na AiO, czyli ML140 PRO RGB. Lub wymienić tył na ML, a ten phanteksowy wstawić jako trzeci na front. Te fany nie są może klasy Noctuy, ale wciąż są  dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sumie już z 3 tygodnie śmigam na nowym projekcie o zacnej nazwie "Alicja" i wygląda to tak

 

1. Skład (została mi jeszcze jedna część, po prawej nad kartą, nie wiem gdzie to idzie...):

oXaCcdH.jpg

 

1b. Pierdzielnięty zasilacz który musiałem reklamować na co zszedł ponad tydzień :(

lWMtly5.jpg

 

2. Złożenie

KajWEgq.jpg

 

 

3. 3DMark

rCjUDJY.png

 

4. Cinebench

N8jgCfh.png

 

5. No i jakiś gejmplej - AC: Oddysey, wszystko na max + skalowanie  rozdzielczości 140% (dopiero co wrzucone więc na razie niska jakość na YT, może później przerobi się na większą)

 

 

 

 

 

Generalnie wszystko co odpalam, nawet pasjans, leci na ultra ze skalowaniem rozdzielczości wzwyż przy stabilnych fpsach . Komp cichutko pracuje, dopiero przy obciążeniu szumią kojąco wiatraki. Nie byłem przekonany do obudowy za ponad 500 zł "bo niby za co tyle płacić". Ale jak zobaczyłem samą obudowę i zacząłem składać kompa to zmieniłem całkowicie zdanie i teraz wcale nie żałuję. Jakość, możliwość adaptacji, schowania kabli, masa miejsca itd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.